Výchova dětí

Poslechl jsem si podcast 13 hříchů rodičovství s psychologem Martinem Zikmundem a prošel placeným kurzem Dovychovat od psychologa Milana Studničky. Původně jsem chtěl napsat obsáhlý článek o výchově dětí, ale to by bylo naprosto k ničemu. Každý rodič by si to měl poslechnout celé a několikrát a mít to neustále v hlavě.

Těším se, až si to dám podruhé. Pomohlo mně to si uvědomit, co bylo v mé výchově špatně a z toho pak vyplývají jasné důsledky a odpovědi, proč jsem takový, jaký jsem. Otec mně bil a byl to arogantní cholerický despota, který mně celý život říkal, že jsem k ničemu. Zanechalo to ve mně touhu ukázat všem, a hlavně samozřejmě jemu, že takový nejsem. Moje prvotní motivace něco dělat, je podřízena tomu, jestli za to dostanu uznání a ne jestli je to primárně dobrá činnost. Dokážu to nějak korigovat a uvědomit si, že to není úplně ta nejzdravější motivace. Dělá mně například problém vykonávat běžné činnosti, protože za ty vás nikdo nějak extra nechválí, to je přece samozřejmost. Lépe se mně funguje pod tlakem a když něco leží jen na mně, protože vím, že za vyřešení problému, budu oceněn. Takovou dělám například práci.

Každopádně mně tyto kurzy daly obrovskou jistotu v tom, že lze nepředat zlozvyky dál a pomohly mně do hloubky si uvědomit, jak důležité je správně se chovat k dětem. V mnoha ohledech jde o nedosažitelné ideály, ale jsou tady a definované!

Děkuji za Vaše uznání, že se pokouším vzdělávat tak, aby z toho měli něco i ostatní 🙂

PS: Pokud se skutečně rozhodnete si podcasty a kurz poslechnout, povzneste se nad formu a vnímejte jen faktická a praktická sdělení. Mně to ze začátku dělalo obrovský problém, protože se vždy děsím, jestli se z podobných věcí nevyklube další guru Dušek nebo Jára. Ne, jsou to v pohodě chlapi, jen třeba pan Studnička to vypráví tak, že… no že se to spíš líbí ženám. Kašli na formu, jde o podstatu sdělení.