Vesmírný dalekohled Jamese Webba

Proč je věda ta správná cesta? Protože pokud dokážeme pomocí vědy sestrojit něco jako je Webbův vesmírný teleskop, tak ať mně nikdo netvrdí, že bychom si nedokázali poradit s tím, abychom se tady navzájem nezabíjeli, ale žili, tvořili, poznávali a radovali se.

Výrobu a přípravu JWST sleduji už několik let a pomatuji si, jak si na Nový rok od roku 2019 říkám, jo letos poletí do vesmíru Webb! Musel jsem si počkat až do 25. prosince 2021. Byly to pro mě skutečné Vánoce, držel jsem palce, obdivoval jsem všechno to plánování a vůbec celou stavbu a přípravu Webba. Mrzí mě, že to nedocení více lidí. Pro mě je například JSWT mnohem větší událost než zkorumpované Olympijské hry, na kterých si všichni akorát měří pinďoury.

11.2.2022 udělal JWST první kalibrační fotky a opět je naprosto fascinují, číst si o tom, jak to celé funguje a proč. Přiznám se, že mě někdy mezi mými kamarády už unavuje vysvětlování a obhajování základního vědeckého výzkumu. A k čemu to je? Stejně nebude levnější chleba. Pravda je, že právě díky základnímu vědeckému výzkumu chleba levnější je a řekl bych tak asi tisíckrát. Bez vědy bychom stále ještě někde osévali pole a doufali v hojnou a nejistou úrodu. Většinu našeho času bychom sháněli potravu. Dnes, kdy chleba stojí 40 – 50 Kč, nám stačí odpracovat čtvrt maximálně půl hodiny a máme na chleba a je to skutečně právě proto, že dokážeme rafinovat ropu, vyrábět stroje a vše dělat efektivně a všechno jsou to produkty vědy. Jasně, je zde otázka drancování planety nadspotřebou, ale to je jiné téma a věda je zkrátka jen nástroj a my rozhodujeme o tom, jak ho použijeme.

Zde uvádím seznam zdrojů, ze kterých jsem v průběhu času čerpal informace o JWST.

Vypuštění Webba: