Fuck BigTech

Jsou to téměř dva roky, co jsem zrušil Facebook. Považuji to za jedno z nejlepších rozhodnutí mého života. Firma Facebook a její zakladatel Zuckerberg včetně širšího vedení jsou přímo odpovědní za genocidu v Myanmaru, za vyvolávání nenávisti a negativních emocí po celém světě a to jen a pouze za účelem zisku.

Jestli vás tohle téma zajímá víc, poslechněte si podcast Kanárci v síti:

Doporučuji i ostatní díly od prvního do posledního, protože odborník na algoritmy sociálních sítí Josef Holý a autorka knih o lžích a manipulacích Alexandra Alvarová rozebírají i další tzv. BigTech firmy, které vydělávají na cílené reklamě a podsouvání obsahu.

K dnešnímu dni ruším svůj WhatsApp, protože patří do skupiny Meta, a protože prostřednictvím této aplikace Meta vysává informace o uživatelích, aby mohla lépe cílit reklamu. Nechci toho být součástí. Z vlastní zkušenosti vím, že je celkem těžké a komplikované zbavit se závislosti (obecně jakékoliv) na softwaru, který používám denně několik let, ale ke změně mě nutí svědomí a soucit s oběťmi násilí, které eskalovalo snadností šíření prostřednictvím Facebooku, odpor k podsouvání informací a reklamy, shromažďování osobních informací v databázích dislokovaných po celém světě. Majitelé a manažeři těchto firem jsou si toho dobře vědomi, ale nemají v úmyslu s tím cokoliv dělat, protože by to omezilo jejich zisky. Kauza Facebook papers to jasně dokazuje. BigTech ovlivňují politiky a zastrašují oponenty jako v případě tvůrce aplikace Unfollow everithing Louise Barclayeho. BigTech taktéž neplatí daně, vybírají si daňové ráje pro svoje pobočky, vydírají celé státy. Například vypnutí Facebooku v Austrálii v době pandemie, kdy o svůj komunikační kanál přišly i nemocnice.

Netvrdím, že jsem stoprocentně nezávislý na BigTech, ale pracuji na tom. Obecně se držím poučky, že v případě pokud za službu neplatím, produktem jsem já sám. To znamená, že se snažím používat jen aplikace a programy, které si koupím. Košer jsou i některé open source programy, protože alespoň všichni vědí, jak přesně fungují.

Závislosti na BigTech se zřejmě nelze úplně zbavit nebo alespoň pro člověka s mizernou IT znalostí jako jsem já to je téměř nemožné. Firmu Meta se mi však ze života podařilo kompletně odstranit (i když ano vím o stínových profilech, trackrech a obecně o implementování FB téměř do všeho). Po Ruské tajné službě FSB považuji Metu za druhou nejhorší zločineckou organizaci na světě.

Další na řadě je firma Google, která taktéž žije převážně z prodeje našich osobních dat. Zbavit se Googlu je pro mě násobně těžší a vím, že se mi to zřejmě nikdy úplně nepodaří. Do Chromu jsem naistaloval AdBlock, používám DuckDuckGo a končím s Gmailem. Argumenty, že některé webové stránky přežívají z reklamy, beru, ale já nemám problém být přímým plátcem obsahu. Jestliže dostane nějaká stránka za prohlížení reklamy korunu od Googlu, rád jí zaplatím koruny dvě přímo, bez Googlu, za obsah, který nabízí. Mikro platby, předplatné nebo QR jsou nejjednodušší cesta. Taktéž nemám problém s BigTech v případě, kdy jsem já skutečný zákazník. Nemám problém platit si službu YouTube, mít obsah bez reklam a bez dalšího těžení a následného prodeje informací o mně. Kde to jde, používám programy, které blokují reklamy, nedovoluji cookies, přistupuji na net přes VPN.

Jsem ve fázi postupného rušení a přechodu z Gmailu na vlastní soukromý a placený email. Co se týče aplikací na chatování, tak připadá v úvahu snad jen Signal. Myslím si, že internet a my lidé musíme v budoucnu nutně dojít k poznání, že nic není zadarmo, a že za vše je třeba platit. Doufám, že to jednou pochopí i BigTech a konečně začnou prodávat svoje produkty a ne reklamní prostor. V tomhle musí proběhnout revoluce internetu, jinak se nikdy nevyhrabeme z marasmu negativity sociálních sítí, cílených politických kampaní, které štěpí společnost a povrchní konzumace digitálního balastu, kterého si nijak nevážíme, protože za něj neplatíme, což ovšem není úplně přesně řečeno. Naopak za tento obsah platíme mnohem víc. Platíme naším časem, platíme za to fragmentací společnosti a v mnoha případech za to platíme i životem. Desinformační kampaně, šíření lží a nenávisti je v takovém prostřední snadné, virální.

BigTech jsou dystopické systémy, které ovládají životy miliard lidí, kteří téměř nemají možnost se tomu bránit. Úzká skupinka manažerů a programátorů vytváří nejsofistikovanější algoritmy, aby se nám dostali pod kůži a nepodléhají téměř žádné kontrole a nejsou hnáni k žádné odpovědnosti.

Fuck BigTech!