Dvě knížky, které jasně říkaly, co je Putin zač

Už před lety jsem četl Zima přichází: Proč je nutné zastavit Vladimira Putina – Garry Kasparov | Databáze knih a od té doby jsem byl přesvědčený, že Putin je jeden z největších zlosynů současnosti.

Kniha Smrt disidenta – Alex Goldbarf | Databáze knih popisuje život a smrt Alexandra Litviněnka a dává lépe nahlédnout do vztahů oligarchů a Ruského státu. Litviněnko byl otráven poloniem, což je radioaktivní prvek, který britská policie dokázala vystopovat z Londýna přes konkrétní letadlo a dokonce sedadla až do Ruska a v podstatě až do fabriky, kde se vyrábí.

To, že jsme čile obchodovali s Ruskem, přestože bylo už dávno jasné, že ho ovládá teroristický režim, byla chyba. Jenže my (EU a obecně “západní svět”) dál obchodujeme s dalšími teroristickými režimy. Jedná se hlavně o Čínu, která mučí a vězní v koncentračních táborek Ujgury, okupuje Tibet, zavírá protestující, chce vojensky dobýt Taiwan a komunistická vláda stvořila obludný šmírovací režim, o kterém se nesnilo ani Orwellovi.

Aktuálně se v Číně bouří celá společnost z důvodu protikovidových opatření a myslím si, že režim opět sáhne k osvědčené metodě. Obviní z nepokojů vnějšího nepřítele a aby se ta banda v čele s Si Tin Pchingem udržela u moci, rozpoutá válku.